Diabetyk u podologa – zespół stopy cukrzycowej

Żyjemy w czasach, w których cukrzyca określona jest mianem choroby cywilizacyjnej.  Coraz częstsze jej diagnozowanie (w przypadku typu 2) determinowane jest przez zmiany trybu życia, nieodpowiednią dietę i zmniejszoną aktywność fizyczną. Cukrzyca to choroba bardzo podstępna – często długo nie daje żadnych objawów, rozwijając się w najlepsze i siejąc spustoszenie w organizmie. Jednak nawet rozpoznana, nierzadko jest bagatelizowana przez chorych nie do końca zdających sobie sprawy z jej skutków. Jednym z nich jest zespół stopy cukrzycowej.

Co to jest zespół stopy cukrzycowej?

Stopa cukrzycowa to jedno z bardzo poważnych powikłań cukrzycy, pojawiające się na skutek długo utrzymującego się, zbyt wysokiego poziomu glukozy we krwi. Konsekwencje tego powikłania są bardzo poważne, choć objawiają się z początku dość niewinnie. Najpierw chory odczuwa drętwienie i mrowienie w stopie, a czucie temperatury jest zaburzone (w związku z czym bardzo łatwo o poparzenie). Ucisk i ból, w początkowej fazie stłumione, z czasem przestają być zupełnie odczuwane. Dochodzi do osłabienia struktury mięśni i kości, w wyniku czego pojawia się nieodpowiednie ustawienie stopy i przeciążanie poszczególnych jej miejsc. Te wszystkie czynniki prowadzą do powstawania dużych modzeli, trudno gojących się ran i owrzodzeń, których chory może nie zauważyć w związku z zaburzonym odczuwaniem bólu. A niezauważone i nieleczone na czas, prowadzą w konsekwencji do amputacji stopy lub nawet całej kończyny. Dlatego tak ważne jest, aby diabetyk (również ten, u którego nie stwierdzono jeszcze zespołu stopy cukrzycowej) był pod stałą obserwacją podologa, który będzie profilaktycznie dbał o jego stopy, a w przypadku obecnego już problemu wdroży odpowiednią terapię.

Kim jest podolog?

Podolog to, najprościej mówiąc, specjalista od stóp. Zajmuje się on wszelkimi schorzeniami występującymi na stopach, takimi jak:

 • odciski
 • modzele
 • wrastające paznokcie
 • pękające pięty
 • grzybica paznokci
 • brodawki
 • onycholiza.

Oprócz tego podolog dba również o profilaktyczną pielęgnację stóp.
“Jest to ważne zwłaszcza w przypadku osób cierpiących na przewlekłe choroby układu krążenia, takie jak cukrzyca czy miażdżyca, których konsekwencją jest m.in. gorzej odżywiona skóra, obrzęki stóp i skłonność do powstawania trudno gojących się ran. Regularne wizyty w gabinecie podologicznym pozwolą w porę zapobiec takim sytuacjom i uchronić się przed niepotrzebnym bólem, kosztownym leczeniem oraz perspektywą amputacji” – mówi Izabela Tuszyńska – podolog w wieloletnim doświadczeniem z gabinetu IZIS z Olsztyna.

Podolog nie jest ani lekarzem, ani kosmetyczką – można by go umieścić gdzieś pośrodku. Jego głównym celem jest bowiem pozbycie się bólu, z którym zgłasza się pacjent oraz poprawa jego komfortu. Czynniki estetyczne również są ważne, jednak nie przesłaniają nigdy czynników zdrowotnych. Podolog ma szeroką wiedzę z zakresu dermatologii, kosmetologii, chirurgii palca i fizjoterapii, jak również zna zasady odpowiedniej suplementacji, niezbędnej do osiągnięcia sukcesu w terapii. Dobiera potrzebne preparaty i kosmetyki oraz udziela porad dotyczących pielęgnacji domowej, które pomagają utrzymać stopy w dobrym stanie i zmniejszają ryzyko pojawienia się niechcianych skutków chorób podstawowych.

Diabetyk w gabinecie – na co zwrócić uwagę?

1. Doświadczenie podologa

Wybierając gabinet podologiczny, należy dokładnie sprawdzić miejsce oraz osobę wykonującą zabiegi. W przypadku cukrzycy bowiem umiejętności i ostrożność specjalisty muszą stać na najwyższym poziomie – skóra diabetyka jest bardzo delikatna, często wręcz papierowa, a najmniejsze skaleczenie może skutkować pojawieniem się trudno gojącej się rany. Należy więc mieć pewność, że podolog, do którego się wybieramy, posiada doświadczenie i wiedzę umożliwiającą pracę z osobą chorą na cukrzycę.

2. Sterylność narzędzi

Korzystanie tylko i wyłącznie ze sterylnych narzędzi pozwoli nam mieć pewność, że jesteśmy bezpieczni i nie zostaniemy narażeni na zakażenie bakterią lub grzybicą. W przypadku skaleczenia ryzyko pojawienia się infekcji na skutek pracy brudnym narzędziem jest bardzo wysokie – zawsze więc zwracajmy baczną uwagę, czy wszystko, czego używa podolog, jest sterylnie zapakowane.

3. Odpowiednie podejście do pacjenta

Wybierając podologa miejmy na uwadze to, że będzie to osoba, z którą będziemy spotykali się regularnie – nawet raz w miesiącu. Warto więc już na pierwszej wizycie upewnić się, że jest to ktoś, z kim łatwo nam złapać wspólny język, kto wprowadza miłą i komfortową atmosferę oraz w sposób rzeczowy, ale jednocześnie prosty do zrozumienia potrafi wyjaśnić zawiłości naszego przypadku. Długotrwała współpraca będzie wtedy przebiegała miło i przyjemnie, a my będziemy pewni, że trafiliśmy w dobre ręce.

Pielęgnacja stóp w domowych warunkach

Podczas wizyty podolog z pewnością doradzi, jak samodzielnie dbać o stopy w domu. Nie ma jednej recepty, która sprawdziłaby się u wszystkich. Do każdej osoby należy podejść indywidualnie, biorąc pod uwagę jej schorzenia, potrzeby i możliwości. Specjalista przeprowadzi z pacjentem wywiad, na podstawie którego dobierze odpowiednie kosmetyki ułatwiające codzienną pielęgnację. Doradzi, w jaki sposób prawidłowo obcinać paznokcie, jakie błędy były popełniane do tej pory i co zrobić, żeby rozwiązać problem.

Diabetyk powinien zawsze pamiętać, żeby:

 • paznokcie obcinać na prosto, bez zaokrąglania i głębokiego wycinania boków – prowadzi to bowiem do wrastania, powstawania ran i stanów zapalnych
 • stopy myć codziennie w letniej (nie gorącej!) wodzie
 • nie moczyć stóp dłużej niż 2-3minuty
 • dokładnie osuszać stopy po kąpieli, zwracając szczególną uwagę na przestrzenie między palcami
 • regularnie oglądać stopy i szybko reagować na każde przerwanie ciągłości naskórka
 • stosować kremy dobrane odpowiednio do potrzeb
 • nosić wygodne, miękkie obuwie oraz indywidualnie dobrane wkładki odciążające stopy

Regularne wizyty u podologa – dlaczego to takie ważne?

W przypadku diabetyków wizyty podologiczne powinny być na stałe wpisane do kalendarza. Dzięki temu bowiem mogą oni uniknąć przykrych skutków powikłań cukrzycowych, m.in. zespołu stopy cukrzycowej. Zaburzenia czucia w stopach i skłonność do trudno gojących się ran to prosta droga do poważnego zakażenia i martwicy, a w konsekwencji do amputacji części lub całej stopy, a czasami nawet i całej kończyny. Zamiast poświęcać czas i pieniądze na długotrwałe i kosztowne leczenie ran, lepiej im zapobiegać – systematycznie odwiedzając podologa i pozostając pod jego czujną opieką.