Biegi długodystansowe – jak zacząć

Testowanie własnych możliwości cechuje sportowców, którzy lubią stawiać przed sobą nowe wyzwania, a takim mogą być biegi długodystansowe. Warto jednak postawić sobie kluczowe pytania, aby podczas przygotowań zachować zdrowy rozsądek. O tym, jak rozpocząć przygodę z biegami ultra, jaką wybrać dietę oraz w jaki sposób trenować, opowie jeden z najbardziej utytułowanych polskich biegaczy, Michał Bartoszak. Warsztaty odbędą się w sobotę, 22 września o godz. 13:00 w multibrandowym salonie 4Faces w centrum handlowym Avenida Poznań.

Coraz większe zainteresowanie maratonami

Biegi długodystansowe cieszą się rosnącym zainteresowaniem nie tylko wśród zaawansowanych zawodników, ale również amatorów, którzy szukają nowych wyzwań. Dla wielu maraton jest szczytem marzeń. Po pokonaniu królewskiego dystansu, można jednak mieć apetyt na jeszcze więcej. Wszyscy entuzjaści aktywnego stylu życia w szczególny sposób powinni zwracać uwagę na sposób odżywiania, a wszelkie zmiany żywieniowe konsultować ze specjalistą. Wsparcie dla ciężko pracujących mięśni stanowią węglowodany, które dodatkowo sprzyjają regeneracji po zakończonym wysiłku. Innym ważnym składnikiem diety sportowca jest białko, będące źródłem energii oraz kontrolujące procesy metabolizmu.

Pasjonaci sportów wytrzymałościowych są także narażeni na niedobór żelaza, które można znaleźć między innymi w czerwonym mięsie, jajkach czy zielonych warzywach. Na kilka dni przed startem w zawodach warto zwiększyć zasoby glikogenu mięśniowego i „naładować się” węglowodanami. Taka dieta z reguły korzystnie wpływa na wydajność podczas samego biegu.

Biegi długodystansowe wymagają odpowiedniego przygotowania

Dystanse dłuższe niż maraton to jednak nie tylko dieta, ale przede wszystkim odpowiednie przygotowanie. – Do biegów ultra należy podchodzić z pokorą. Proces treningowy warto rozłożyć w czasie, aby przed startem być pewnym własnych możliwości. Kluczem do sukcesu będzie także dobór odpowiedniej odzieży oraz butów, które odpowiadają naszym indywidualnym preferencjom i sprawdzą się na danej nawierzchni. Szczególnie w przypadku biegów górskich, pogoda może płatać różne figle. Należy zadbać o własny komfort, aby na mecie mieć poczucie realizacji celu – mówi Michał Bartoszak, olimpijczyk z Aten w maratonie oraz ambasador Saucony w Polsce.

Michał Bartoszak swoją przygodę z bieganiem rozpoczynał od krótszych dystansów. Początkowo startował na 1500 i 5000 m oraz na 3000 m z przeszkodami. W swoim debiucie w maratonie w Sacramento w Kalifornii (1996 r.) wywalczył 2. miejsce. Trzy lata później triumfował w tej prestiżowej imprezie. Rekord życiowy (2:12:21) pobił natomiast podczas maratonu w Chicago w 1999 r. Obecnie jest trenerem, który nie tylko przygotowuje biegaczy do rywalizacji na najwyższym poziomie, ale również promuje zdrowy styl życia.

Spotkanie z Michałem odbędzie się w najbliższą sobotę o godz. 13:00 w strefie Body Center salonu 4Faces w CH Avenida w Poznaniu. W ofercie multibrandowych sklepów znajdują się modele z najnowszej kolekcji Saucony. Podczas warsztatów będzie można także skonsultować z ekspertem dobór odpowiedniego obuwia biegowego, tym bardziej że maraton w Poznaniu zbliża się wielkimi krokami. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

Link do wydarzenia:https://www.facebook.com/events/275419299755885/